
Artykuły szkolne - co kupić, zanim dziecko rozpocznie naukę?
Wyprawkę do szkoły zwykle zaczynamy kompletować zanim nowy rok szkolny pojawi się na horyzoncie. Szczególną uwagą jest zazwyczaj otaczana wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Powinna z pewnością być praktyczna, ale też dostosowana do gustu ucznia - tak, by pomóc mu zminimalizować stres związany ze zmianą sytuacji życiowej. Wygodny plecak to sprawa zdrowia, a piękny piórnik doda pewności siebie. Na czym warto się skupić i w co należy wyposażyć ucznia pierwszej klasy, zanim jeszcze nauczyciele podadzą szczegółowe wytyczne?
Wybór właściwego plecaka
Plecak to jedyny właściwy wybór, jeśli chodzi o transportowanie przyborów i książek do szkoły. Odpowiednie usztywnienie i właściwą postawę zapewniają tornistry. Ich krój nie pozwala na nierówne pakowanie i obciążanie, trudno jest nabrać nawyku noszenia ich na jednym ramieniu, a cała konstrukcja sprawia, że uczeń musi zachować proste plecy. Warto dobrać plecak do wzrostu i budowy dziecka. Wybrany model nie może też ważyć zbyt dużo - jego zawartość będzie dostatecznie ciężka. Ramiona powinny być szerokie i pokryte miękką gąbką, żeby nie wbijały się w ciało. Na dalszym planie powinny znaleźć się takie cechy plecaka, jak jego wygląd czy liczba dodatkowych kieszonek. Na szczęście wybór jest dziś tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wielu rodziców decyduje się na zakup plecaka z rączką, wyposażonego w kółka. Niestety, nie jest to zdrowe rozwiązanie - ciągnięcie go jedną ręką wymusza nieprawidłową postawę i obciąża jedną połowę ciała.
Piórnik dla pierwszaka
O ile przy wyborze plecaka rządzą kwestie funkcjonalności, o tyle przy piórniku można ju,z nieco zaszaleć. Piórnik dla pierwszaka powinien być sztywny (by schowane w nim artykuły szkolne nie połamały się). Nie może też być zbyt wielki, by nie zajmować niepotrzebnie przestrzeni w tornistrze. Ostateczny wybór piórnika warto zawsze pozostawić dziecku. Popularne rozwiązanie stanowią piórniki z gotowym wyposażeniem. Trzeba jednak dobrze sprawdzać, co wchodzi w skład takiego wyposażenia. Niestety, przybory mieszczące się domyślnie w piórnikach często bywają kiepskiej jakości.
Zeszyty na dobry start
Wybór pięknych, kolorowych zeszytów ekscytuje każde dziecko. Decyzję odnośnie wzornictwa można mu pozostawić w całości - ostatecznie to dziecko będzie pisało w zeszycie i odrabiało w nim zadania domowe. W pierwszej klasie szkoły podstawowej rzadko potrzebne są zeszyty grubsze niż 16 kartek. Zeszyty grube, w twardych oprawach czy w formacie notatnika kołowego są ciężkie i dokładają dodatkową wagę do już i tak nielekkiego plecaka. Na początek warto wybrać zeszyty w cienką linię, gładkie i w kratkę. Na szeroką linię przyjdzie czas później, gdy dziecko nabierze sprawności w pisaniu.
Podstawowe przybory do pisania
Wybierając się do sklepu po pióro i długopis, warto zabrać młodego ucznia ze sobą. Powinien sam wziąć do ręki kilka modeli, sprawdzić jak leżą, czy nie są za grube lub za ciężkie. Artykuły szkolne do pisania rzutują na motywację do nauki i na przyszły charakter pisma. Przybory do nauki pisania nie powinny być bardzo drogie - markowe pióro naprawdę nie jest na tym etapie niezbędne. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem ulegnie uszkodzeniu lub przepadnie na zawsze.
Dodatkowe artykuły szkolne
Z pewnością dziecku w pierwszej klasie przydadzą się kredki, pisaki, farby i podstawowe pędzelki. Z resztą artykułów szkolnych (jak akcesoria geometryczne czy plastyczne) warto wstrzymać się, aż nauczyciel poleci kupno konkretnych przedmiotów. W przeciwnym razie mogą one okazać się całkowicie zbędnym wydatkiem.
Zobacz ofertę artykułów szkolnych na alibiuro.pl
Komentarze (0)