
Inteligentny dom, który rozumie Twoje potrzeby
Wyobraź sobie mieszkanie w domu, nad którym masz pełną kontrolę i który zdaje się z Tobą współpracować. Dzięki jednemu pilotowi jesteś w stanie sterować wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku. To prostsze niż myślisz. Czy wiesz, czym jest inteligentny dom i jakie są jego korzyści?
Na czym polega inteligentny dom?
"Zasada działania systemów inteligentnego domu / budynku opiera się na rdzeniu, złożonym z programowalnych kontrolerów wysyłających przewodowe lub bezprzewodowe sygnały sterujące" - Nautilus (źródło: https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/automatyka/).
Inteligentny dom to budynek z zintegrowanymi instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi i układami. Innymi słowy, jest to centralne zarządzanie przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Wszystkimi urządzeniami można sterować za pomocą jednego pilota. Możliwe jest też dostosowanie urządzeń do czynników zewnętrznych – na przykład warunków pogodowych. W zimie otwarte okno spowoduje wyłączenie się grzejników, a latem ostre słońce sprawi, że automatycznie zasuną się rolety. Grzejniki będą się włączały i wyłączały samoczynnie w zależności od preferowanej temperatury. Jeszcze do niedawna, inteligentny budynek kojarzył nam się najczęściej z czymś ekskluzywnym i elitarnym. Czasy się jednak zmieniają i dziś coraz więcej nowych budynków posiada przynajmniej podstawowe elementy inteligentnych rozwiązań. W przyszłości inteligentne systemy będą w naszych domach powszechne.
Co wchodzi w skład inteligentnego domu?
W układ domu inteligentnego można włączyć wiele różnych urządzeń. Są to między innymi:
- instalacja centralnego ogrzewania CO,
- klimatyzacja,
- ogrzewanie podłogowe,
- ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym,
- instalacja elektryczna,
- oświetlenie
- alarm,
- instalacja zraszaczy w ogrodzie,
- system audio,
- system kina domowego,
- system żaluzji, rolet, czy markiz oraz otwierania i zamykania okien połaciowych.
Jak widać, przy pomocy inteligentnego budynku, można więc mieć kontrolę w zasadzie nad całym naszym domem. Możliwe jest sterowanie ogrzewaniem, które można zaprogramować pogodowo, według rytmu dnia i nocy, lub na obecność domowników. System inteligentnego domu umożliwia także regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie, wedle potrzeb użytkowników. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość sterowania muzyką oraz oświetleniem w domu. Dzięki temu w jednej chwili możemy stworzyć w naszym domu wyjątkowy nastrój. Można także zarządzać instalacją alarmową i monitoringiem w domu, będąc w nim, lub poza nim, używając laptopa, smartfona, albo innego urządzenia przenośnego.
Konsola sterująca systemem inteligentnego domu. Realizacja firmy Nautilus (źródło: https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/automatyka/)
Inteligentny dom – korzyści
Wbrew pozorom, inteligentny dom nie powstał jedynie dla naszej wygody. Choć taki system rzeczywiście zapewnia komfort użytkowania, istotą inteligentnego domu jest zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku. Korzystając z systemów inteligentnych budynków możemy oszczędzać energię – światło samo będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i wyłączać pod naszą nieobecność. Co więcej, inteligentne domy są przyjazne dla środowiska, ponieważ posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie. System inteligentnego domu zwiększa także nasze bezpieczeństwo. Pozwala on na włączenie alarmu jednym kliknięciem oraz na stały monitoring tego, co się dzieje, kiedy jesteśmy poza domem. Kolejnym plusem systemu inteligentnego domu jest to, że nie potrzebujemy drogiego okablowania oraz różnych urządzeń w wielu miejscach w domu, gdyż systemy działają bezprzewodowo, a sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu. Dzięki temu wnętrze naszego domu wygląda estetycznie i oszczędzamy w nim przestrzeń.
Komentarze (0)