
Odparzenia pupy – jak ich uniknąć?
Odparzenie pieluszkowe to problem, który jest znany wielu rodzicom. Niezwykle delikatna oraz wrażliwa skóra dziecka będzie źle znosić nawet mały dyskomfort, dlatego przestrzeganie zasad pielęgnacji jest tak bardzo ważne. Co więc zrobić, by nie doprowadzić do powstania podrażnienia.
Jak rozpoznać odparzenie?
Odparzenie skory w okolicy pieluszkowej może objawiać się na różne sposoby. Często mają postać otarć i obrzęków, które pojawiają się w pachwinach oraz w innych fałdach skóry na skutek zbyt ciasno założonej pieluchy. Jeśli zaczerwienienie występuje w okolicach genitaliów czy odbytu to mamy do czynienia z rumieniem pieluszkowym, który powstaje u maluchów karmionych butelką, które nie są wystarczająco często przewijane. Najbardziej niebezpieczna będzie wysypka. Jeśli przybierze postać świadczących o stanie zapalnym ropnych bąbli to będzie trzeba udać się do lekarza.
Czysto i sucho
W większości przypadków źródłem problemu będą błędy w pielęgnacji. Skórze dziecka nie sprzyja zbyt rzadka zmiana pieluszki i to niezależnie od tego jakich pieluch używamy. W moczu znajdują się silne drażniące substancje, których kontakt ze skorą nie będzie wskazany. Najlepszy wybór to pieluszki z funkcja air, które pozwalają skórze oddychać. Nie można jednak ich zapinać zbyt ciasno.
W czasie przewijania nie zapominamy przecierać pupy chusteczką nawilżającą. Jeśli to konieczne myjemy dziecko letnia wodę, wykorzystując mydło dla niemowlaków. Pamiętajmy, by nie stosować preparatów dla dorosłych, ponieważ znajdujące się tam substancje mogą być zbyt silne i powodować podrażnienia. Trzeba potem osuszyć pupę pielucha tetrową albo chusteczką, ponieważ wilgoć także wpływa na stany zapalne.
Kosmetyczna ochrona
Przy każdej zmianie pieluchy trzeba smarować pośladki dziecka maścią przeciwodparzeniową albo kremem do pielęgnacji tych partii ciała. Są to tłuste kremy, jednak tworzą bariere, która chroni przed otarciami i wilgocią. Zamiast tego typu preparatów można sięgnąć po puder, który ma działanie kojące. Przed zakupem trzeba się upewnić, że nie ma alkoholu i szkodliwych barwników. Pamiętajmy by kosmetyków tych nie stosować jednocześnie – mieszanka może się zbrylić i zaszkodzić naskórkowi.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Odparzeniom mogą sprzyjać czynniki niezwiązane z pielęgnacją. Może się do tego przyczynić urozmaicenie diety malca, zmianie ulegają kupki i mocz, są bardziej drażniące. Taki efekt wynika także z przyjmowania leków i antybiotyków. Przyczyną bolesnych zmian mogą być detergenty używane do prania ubranek, które powodować mogą reakcje alergiczną. Błędem będzie nadmierne nawadnianie dziecka przed snem.
Domowe sposoby
Taką popularną metodą nadal jest kąpiel w krochmalu. Należy dokładnie wymieszać 2 łyżki maki ziemniaczanej ze szklaną zimnej wody a następnie przelać mieszankę do dwóch szklanek wrzątku. Tak przygotowany krochmal dodawany do wanienki będzie łagodził i ukoi zaczerwienioną skórę. Można także sięgać po nadmanganian potasu, który również w czasie kąpieli się wykorzystuje.
Komentarze (0)