
Polio lub choroba Heinego-Medina – czym jest?
Polio to ostra choroba zakaźna, która w dzisiejszych czasach już praktycznie została wyeliminowana. Jednak rezygnacja ze szczepień czy też nagminne stosowanie preparatów do dezynfekcji bez wykazanego działania wirusobójczego może doprowadzić do jej ponownych nawrotów (1, 2).
Co to jest polio lub choroba Heinego-Medina?
Polio (poliomyelitis) – nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego lub choroba Heinego-Medina. Jest to ostra choroba zakaźna, którą wywołują poliowirusy. Źródłem zakażenia w większości przypadków jest kontakt z chorym człowiekiem – wirusy rozprzestrzeniają się głównie drogą pokarmową przez przedmioty i środki spożywcze zakażone wydzielinami z gardła lub kałem oraz drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby wynosi od 3 do 35 dni, w tym od 3 do 6 dni dla postaci bez porażeń oraz od 7 do 21 dla postaci porażennnej. Chorzy wydalają wirusy z kałem nawet do 6 tygodni (1).
Wirusy polio do organizmu, zwykle dziecka, dostają się przez usta lub nos. Kolejnym krokiem jest namnażanie się jelitach i przedostawanie się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać ciężkie objawy polio, czyli uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni. Zakażenie poliomyelitis występuje tylko u ludzi (1).
Szczepionka na polio
Na 41. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia 13 maja 1988 roku zdecydowano się na całkowite zwalczenie polio na całym świecie do roku 2000. Od momentu wprowadzenia szczepionki na polio liczba zachorowań zmniejszała się. W 1988 roku w skali światowej liczba zachorowań na polio była następująca: 350 000 nowych chorych rocznie w 125 krajach. W 2013 roku zachorowało 372 osób w 8 krajach (2).
Szczepionka przeciw poliomyelitis zawiera inaktywowane (zabite) poliowirusy. podaje się ją podskórnie lub domięśniowo. Odstępy między poszczególnymi dawkami szczepionki powinny obejmować okres 6-8 tygodni. Dla uzyskania pełnej ochrony dziecka wskazane jest podanie 4 dawek szczepionki. Według kalendarza szczepień ochronnych podaje się 3 dawki szczepienia podstawowego w 3-4, 5-6 oraz 16-18 miesiącach życia. Dawka przypominająca podawana jest w 6 roku życia (1).
Przeczytaj o tej i innych chorobach na adamed.expert.
Źródła:
- Państwowy Zakład Higieny. Szczepionka przeciw poliomyelitis http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/poliomyelitis/ Dostęp: 22.04.2018
- Kacperski K. P, Ferschke W. Polio – niedokończona eradykacja. Groźba nawrotu chorób wirusowych uznanych za zwalczone na całym świecie. Pielęgniarka Epidemiologiczna. s:10-15.
Komentarze (0)